Vigtig information til spillerne i uge 37

Kære Mollerup-medlem,

Aarhus Kommune afd. Teknik og Miljø er i gang med et vandløbsprojekt, som får betydning for dig som golfspiller i næste uge.

Grundet arbejdet med projektet i næste uge (uge 37) er hul 1 og 2 LUKKET mandag og tirsdag  – og hul 14, 15 og 16 er LUKKET torsdag og fredag.

I henhold til golfreglerne kan indberettes scores for 18 hullers runder.
Når der spilles mindst 14 huller opskaleres til 18-hullers score med tillæg NETTO PAR (eller tilsvarende Stablefordpoint).

Læs her hvorfor dette skal gøres:
Kort beskrivelse af vandløbsprojektet i Egå: 

Baggrunden for projektet er, at Egå er udpeget i Statens Vandområdeplaner til en indsats om forbedring af åens fysiske forhold. Forbedrede fysiske forhold i åen vil skabe grundlag for en øget biodiversitet i og omkring åen. De konkrete tiltag i åen omfatter udlægning af grusbanker og større skjulesten. Derudover foretages stedvise afgravninger af stejle brinker langs vandløbet, så der opnås en mere naturlig overgang mellem land og vand. Afgravning af brinkerne foretages under hensyntagen til de omkringliggende banearealer, så de ikke påvirkes. Udlægning af grus og skjulesten vil skabe levesteder for en lang række vandløbsinsekter og -smådyr. Derudover vil åens ørreder kunne lægge deres æg i grusbankerne.

Vi som klub bakker naturligvis op omkring denne forbedring af bioversiteten og håber også på jeres forståelse.

 

Med venlig hilsen

Ledelsen i Mollerup Golf Club

Comments are closed.
Mollerup Golf Club

Banestatus

BANEINFORMATION

Kørsel med buggy, scootere og andre 2- eller 3-hjulede køretøjer er ikke tilladt.

Hul 8 skal spilles til vintergreen.

Der spilles med lejeforbedring/layup inden for et scorekort. Se midlertidig lokalregel på hjemmesiden.

Vejret er der, hvor der kan være mulighed for rim/frost om morgenen. For at undgå ødelæggelse eller sygdom i greens lukkes banen dagligt indtil kl. 08.00. I tilfælde af rim/frost til efter kl. 08.00 slettes tiderne, og I bedes booke tid på ny.  

HUSK at rette nedslagsmærker op.

HUSK at River SKAL placeres i bunker. Ellers ødelægges de af robotterne.

HUSK at man kun må bruge sin putter til at tage bolden op af hullet, hvis der er en “pick up ball” holder på ens putter. 

 
 
 
Driving Range

Boldautomaten er nu åben.  

Husk boldtræk er personligt – brug golfmore app til boldtræk. 

 

Risskov, DK
01:46 november 2025
8°C
Wind: 12 Km/h
Pressure: 1011 mb
Visibility: 10 km
Sunrise: 07:39
Sunset: 16:25