110 slog et slag

Med 110 deltagere blev årets Slå et Slag turnering gennemført tirsdag den 6. september 2016 i det smukkest tænkelige septembervejr. Strålende solskin og skyfrit.
I forbindelse med den efterfølgende fælles frokost afvikledes et stort lotteri med mange, mange flotte sponsorerede præmier fra følgende sponsorer: Golf Pit Mollerup v/Peter Bay, Mollerupgaard Café & Restaurant v/ Simon Borre Hansen, Pro Søren Jensen, GolfExperten, Pro Golf, Nordea, Jyske Bank, Sydbank, Vestjysk Bank, Sparekassen Kronjylland, Planet-Organic Wellness, OK Energi, Plantorama, LauRie, Meny Tornebakken, Kvickly Veri og Recover Revision. Desuden var der præmier fra private sponsorer, klubbens sekretariat og Kræftens Bekæmpelse.
Stor tak til alle sponsorer.
I alt blev der indsamlet næsten 24.000 kroner til fordel for Kræftens Bekæmpelse. Et flot resultat.

P1100427

Fra venstre ses dagens vindere af dame- og herrerækken Tove Schou og Erik Christoffersen. Derefter Jørgen Østergaard Nielsen og Elin Henriksen, der tog sig af 2. pladserne, samt Børge N. Møller og Inger Lundgaard